تبلیغات
ئامانج - حلبچه شهید؛ هیروشیمای کوردستان

حلبچه شهید؛ هیروشیمای کوردستان

آپلود عکس

بهاری دگر بار در راه است؛ آشتی آسمان با زمین. آسمان از سر عشق باران خود را بر زمین جاری می کند تا کل نبات جان تازه گیرد و لباس تازه عروسی برتن نماید و باز باران است و این سرچشمه حیات که از جانب حضرت دوست به بشریت عطا گردید . همه دیدگان به سوی آسمان است که تا بنوعی شاهد این رحمت الهی باشند . با هزاران اسف و فغان که بیست و شش سال قبل آسمان خدا با قسمتی از زمین به قهر برخواست و بجای باران از سر خدعه بوی خوش سیب را به این قسمت از دائره کائنات هستی به هدیه فرستاد و مردم از این بدعت هراسان و بوی خوش سم عدم را استشمام کردند و برای همییشه خاموشی گزیدند؛هزار درد وفغان از این کید ظالمان که مظلومان را ژینو سایت کردند و این نسل کشی برگی دیگر از تاریخ مستکبران را در جهان هستی رقم زد. زمان تند وتند گذشت و سالهاست که حلبچه شهید شد ه و از خاطر و یاد انسانها محو شد ؛حتی مردم دیار شهر شهید حلبچه هم خیلی یادها را به دست فراموشی سپردند تا بتوانند فقدان عزیزان از دست رفته را راحت تر تحمل نمایند و صد دریغ و درد از آنهمه تطاول که بر سر دیار با صفای حلبچه شهید رفت. امروز حلبچه دیگر فقط بصورت نمادی درآمده که فقط یادآور روزهای تلخ نسل کشی می باشد و دیگر هرگز مرهمی برزخمهای این پیکر هزار تکه گذاشته نشد و فقط آنرا مستمسک قرار دادند. اما ای حلبچه شهید ؛ بدان یادت برای بشریت جاوید گردیده و نیک اندیشان هر لحظه که بتو بیندیشند با اشک هایشان در خلوت  خود زخمهایت که هنوز از آن خون می چکد را شستشو خواهند داد.

حلبچه شهر شهید تو زنده ای و هنوز نفس می کشی؛ حلبچه ای هیروشیمای کوردستان تو هنوز در آسمان خدا می درخشی تا کینه توزان تا ابدیت تقاص پس دهند. حلبچه شهر شهید یادت همیشه گرامیست پس تا میتوانی با آرامش جهانیان را سیر کن که برای تو چه کردند. 

                                                                                                        آپلود عکس

مطالب زیر برگرفته از وبلاگ برادر توانا واندیشمندم مدیر وبلاگ(هنوز هستم)جناب دکتر محمود آسیایی

حَلَبچه یا حلبجه (به کردی: هه‌له‌بجه Helebce) از شهرهای کردستان عراق در ۱۰-۱۵ کیلومتری مرز ایران و ۲۲۵ کیلومتری شمال شرقی بغداد است. این شهر در منطقه شهرزور عراق قرار دارد.

                  


                                     آپلود عکس


ساکنان حلبچه در جریان جنگ ایران و عراق، در تاریخ ۱۶ تا ۱۷ مارس ۱۹۸۸ توسط رژیم وقت عراق بمباران شیمیایی شدند و بیشتر از پنج هزار غیرنظامی و بی دفاع در یک نیمروز درین شهر جان باختند، این شیمیایی تقریباً همزمان بود با عملیاتی مرسوم به عملیات انفال ( عملیا ت انفال عملیاتی بود که پیرامون آن حدود ۱۸۲ هزار نفر به‌ویژه کودکان و زنان و سالخوردگان مناطق کردنشین کشته شدند ). حلبچه در آن زمان ( زمان شیمیایی ) در اشغال نیروهای ایرانی  بود.

                             هاوار سه د هاوار

                                                    آپلود عکس

احمد ناطقی , سعید صادقی و سعید جان بزرگی عکاسانی بودند که همزمان با بمباران شیمیایی، در کوچه‌های حلبچه بودند وعکسهای مهمی از قربانیان حلبچه ثبت کردند انتشارعکسهای آن‌ها به دلیل آنکه در لحظه مرگ قربانیان گرفته شد؛ تکان دهنده بود و تاثیر فراوانی بر افکار عمومی جهان گذاشت عکس عمر خاور (مرد کردی که کودکی را در آغوش دارد) از آثار احمد ناطقی و تندیس همین تصویر در چند جای حلبچه ساخته ونصب شده‌است


                                                به کدامین گناه .....

                                                      آپلود عکس


 شایان ذکر است عکاسان سایر کشورهای جهان دو روز بعد از این جنازه عکس گرفته‌اند اما بدلیل گذشت زمان جنازه‌ها از حالت اولیه خارج شده واز تاثیر گذاری کمتری برخوردار بود

گازهای سمی به‌کاررفته از سوی دولت عراق در حلبچه گاز خردل، سارین، تابون و وی‌اکس بود که از سوی برخی دولت‌های غربی به رژیم بعث عراق تحویل داده شده بود و معامله‌گر هلندی فرانس فان آنرات در این مسئله نقش کلیدی داشت.

کیهان کلهر نیز قطعه‌ای به یاد قربانیان حلبچه نواخت که در آلبوم شهر خاموش منتشر شد.

                           نه دود از کومه ایی برخاست در ده 

                              نه چوپانی به صحرا دم به نی داد

آپلود عکس


                                        5000 گوردسته جمعی ژینو سات

                                     آپلود عکس

                                      هیرو شیمای کوردستان

                                           آپلود عکس

                            وای جنگل را بیابان می کنند 

                        آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند

                                         


                                               آپلود عکسمطلب و عکس زیر بر گرفته از وبلاگ سروشتی کوردستان به مدیریت آقای رحیم قادری می باشد

این صف نه ربطی به مدرسه دارد و نه یک بازی کودکانه است. لبخندی که این کودک به عکاس می زند، تراژیک ترین لبخند و تراژیک ترین لحظه ای است که تاریخ می تواند به خود ببیند. او و همه کودکانی که می بینید، قرار است زنده بگور شوند. آنها ۱۸۰ هزار نفر هستند. این کادر کوچک پذیرای همه آنها نیست. اما گورهای دسته جمعی پذیرای همه آنها هستند. 26 سال از این عکس و از عملیات «انفال» در کردستان عراق گذشت. تک تک این کودکان اکنون در خاک دفن هستند

                آپلود عکسبرچسب ها: حلبچه، هیروشیما؛کوردستان، انفال،
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 8 اسفند 1392 ] [ 12:15 ق.ظ ] [ ئــــامـــانج ]